Najděte si svou dovolenou

0 Kča více KčTyp ubytování

Strava

Třeboň

Zaměření lázní - Bertiny lázně nebo Lázní Aurora:
- revmatická onemocnění
- degenerativní onemocnění kloubů (osteoartróza, zjm. koxartróza a gonartróza)
- funkční poruchy kloubů a svalů
- stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu (včetně operací s náhradou kloubní)
- bolestivé stavy měkkých tkání
- osteoporóza
- Bechtěrevova nemoc


Tradice lázeňství v Třeboni se váže k roku 1883, kdy byl v blízkosti historického centra vybudován první lázeňský dům „Bertiny lázně“. Obyvatelé Třeboně uplatnili zkušenosti svých předků, kteří léčivých vlastností slatiny využívali již mnoho staletí. Slatina je jeden z druhů peloidů (původ názvu je převzat z řečtiny: pelos=bahno). Jde o jemnozrnné látky, které vznikly přírodními biologickými a geologickými pochody a po úpravě se používají k léčebným účelům. Peloidy dělíme na 2 skupiny: humolity (rašeliny, slatiny a slatinné zeminy), které jsou bohaté na organické látky a bahna, v nichž převládají minerální látky.
Vlastnosti slatiny získávané z třeboňských blat v blízkém okolí se velmi účinně projevují při léčbě nemocí pohybového aparátu. Tento druh peloidu má především organický původ v rostlinách typu ostřice, orobinec a rákos, z anorganických složek obsahuje železo a síru. Pro zajímavost: z lůna Třeboňské pánve se ročně vytěží kolem 2500 m3 peloidu, přičemž jen v nalezišti Stará borkovna jsou zásoby odhadovány na 800 let. Po vytěžení je pak slatina odvážena do skladovací haly, kde jsou uloženy zásoby na jeden měsíc. Vysušená rozmělněná slatina se mísí ve velkých kádích s vodou a je zahřívána na teplotu 38-39 °C. Tato směs je pak potrubím dodávána do speciálních van, kde odborný personál upravuje teplotu slatinných koupelí dle lékařských pokynů na 37-40 °C. Aby se tělo dostatečně prohřálo, trvá slatinná procedura 15 minut. Dále pak následuje sprcha a odpočinek v suchém ovinu. Hlavním účinkem slatinných koupelí je prohřívání organismu, hydratace kůže a zvýšení obranyschopnosti. U nemocných s pohybovými obtížemi způsobuje snížení svalového napětí, zmírňuje bolesti, zajišťuje lepší prokrvení tkání a rychlejší regeneraci. Použitá slatinná koupel je silnými čerpadly odváděna do úložiště, které je vzdáleno tři kilometry od Lázní Aurora a použitá slatina se tak znovu vracejí do lůna přírody k další regeneraci.

Lázně Aurora je moderní komplex budov v klidném prostředí rozsáhlého lesoparku na břehu rybníka Svět. Součástí komplexu jsou restaurace, bary, obchody, fitness a WELLNESS CENTRUM AQUA VIVA - bazénový komplex včetně plaveckého bazénu se slanou vodou (25 m), dětské brouzdaliště, různé vodní atrakce (whirpooly pro 6 a 12 osob, divoká řeka, hydromasážní lavice, chrliče, vodní hřib), 40 m dlouhý tobogán, solária, sauna, pára, floating, squash, bowling. Vodní svět je propojen s plaveckým bazénem. Centrum AQUA VIVA je přístupné i pro veřejnost. RELAXAČNÍ CENTRUM s procedurami se nachází přímo v objektu: slatinné koupele a zábaly, různé druhy masáží, elektroterapie i laserová terapie, parafínové zábaly, rehabilitační plavání atd.


Bertiny lázně se 130letou tradicí se nacházejí v bezprostřední blízkosti historického centra Třeboně. Jde o druhý lázeňský komplex v Třeboni, který má komplexní BALNEOCENTRUM. Součástí komplexu jsou restaurace, bary, relaxační bazén s whirpoolem a parní kabinou, sauna, SPORT PARK zahrnující tenisovou halu, tenisové venkovní kurty, squash, bowling. Dále je k dispozici také kadeřnictví, kosmetika, manikúra, pedikúra a úschovna kol.

Starobylé město Třeboň leží v typické malebné jihočeské krajině. Díky velkému množství vodních zdrojů je často nazýváno „městem rybníků“ a „krajem zrcadel“. Lázeňské kolonády, rozlehlé parky, slavný rybník Svět, renesanční zámek, historické jádro města s hradbami, arkádovitým podloubím a gotickými, renesančními i barokními budovami – to vše dohromady tvoří neopakovatelnou atmosféru. Vyhledávané místo pro cykloturistiku a výlety do okolí (Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou). K lázeňské léčbě je využíván především přírodní léčivý zdroj – slatina, která se používá ve formě koupelí a zábalů.