Najděte si svou dovolenou

0a více KčTyp ubytování

Strava

Zaměření lázní:
- nemoci srdce a krevního oběhu
- onemocnění pohybového ústrojí
- gynekologické onemocnění včetně neplodnosti

Františkovy Lázně společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří světoznámý „západočeský lázeňský trojúhelník“. Byly založeny 27.dubna 1793 jako Ves císaře Františka, přičemž o 14 let později jim byl úředně přiznán název Františkovy Lázně. Pojmenovány jsou podle císaře Františka I., který je považován za jejich zakladatele. Původní ulicová vesnice s dnešní Národní třídou v podobě lázeňského korza byla rozšířena o další tři souběžné komunikace a dosta¨la podobu města. Aby se vytvořilo skutečně lázeňské prostředí, obklopili Františkolázeňští dnešní historické centrum širokým pásem anglických parků, které měly dát obci podobu zahradního města. Všechny nové ulice pak vedly vždy po obvodu zeleně a vytvořily tak jedno z nejkrásnějších lázeňských míst v Evropě - lázně v moři parků a lesoparků. V roce 1992 byly Františkovy Lázně vyhlášeny městskou památkovou rezervací.
Zdejší prameny patří mezi přírodní minerální vody, tzv. studené kyselky českého typu. Jejich průměrná teplota je 11°C. Díky odbornému využívání těchto zdrojů se lázně vyvinuly ve světoznámé léčebné místo pro choroby ženské, nemoci srdce a krevního oběhu, choroby pohybového ústrojí. Františkův pramen patří mezi nejznámější. Podle blízké obce Slatina byl nazýván jako Slatinná kyselka. Pramen byl již ve středověku léčebně tak úspěšný, že měl v Evropě kolem roku 1600 pověst nejléčivějšího pramene a byl exportován v keramických láhvích do všech větších měst. Zachycen byl v r.1793, pojmenován pak byl po prvním rakouském císaři Františku I. Vyvěrá v rondelu v dolní části hlavní lázeňské promenády. Mezi další prameny, využívané k pitné kúře i balneologickým účelům nebo výhradně k balneologickému využití patří Glauberovy I. (mírně projímavý s příjemnou chutí), Glauber II a Glauber IV., Luční pramen, Luisin pramen, pramen Adler, Nový Kostelní pramen aj.
Rodinám s dětmi a nejen jim doporučujeme návštěvu AQUAFORA, celoročně otevřeného aquaparku. Městský aquapark AQUAFORUM je největší a nejkrásnější aquapark českých lázní (cca 800 m). Nabízí jedinečnou možnost odpočinku a relaxace. K dispozici relaxační bazény s vodními atrakcemi (cca 550 m2, do 32°C), plavecký bazén (délka 25 m, do 27°C), dětský bazén s atrakcemi, vířivky, vodní jeskyně, v letním provozu v rámci venkovního areálu také vodní skluzavka a tobogán ((82 m), rekreační bazén s vodními atrakcemi (cca 700 m2), dětský bazén s atrakcemi. Součástí aquaparku je také sauna, fitness centrum, masáže, snack bar v 1.patře atd. Otevřeno denně (9.00-21.00).

Zajímavosti ve městě:
1) Dvorana Glauberových pramenů - okolí pramene představuje zmenšenou kopii hrobky císaře Napoleona.
2) Pavilon Františkova pramene - stavba nad nejstarším františkolázeňským pramenem z r.1832.
3) Soška Františka - podle legendy žena, která si na něj sáhne, otěhotní...
4) Ingo Casino - Společenský dům - dominanta lázní, postavená v r.1795.
5) Nová kolonáda a plynové lázně - mohutné sloupořadí s obchody a lázeňskou budovou je z r.1912. Sfingy jsou odvozeny z empirového stylu.

Tipy na výlety do blízkého okolí:
1) Zámek Kynžvart - starší barokní zámek ze 17.století nabízí nádherné prostory, unikátní rukopisy a prvotisky knížete Metternicha. Součástí je i pravý zámecký park, jeden z největších v Čechách.
2) Klášter Premonstrátů v Teplé - monumentální klášter plný historie a života. Místo, kde se nezastavil čas a které odkrývá každý rok fascinující zrekonstruované prostory. Proslulá klášterní knohovna, bohaté expozice.
3) Zámek a hrad Bečov - světový unikát Relikviáře sv.Maura.
4) Hrad Loket u Karlových Varů - goticko-románský hrad se známým amfiteátrem v podhradí - koncerty a bohatý kulturní program.
5) Přírodní koupaliště Amerika
  • země Česká republika X
  • místo Františkovy Lázně X