Najděte si svou dovolenou

0a více KčTyp ubytování

Strava

Zaměření lázní Hévíz:
- nemoci pohybového ústrojí
- revmatická onemocnění
- léčba poúrazových a pooperačních stavů
- chronické záněty kloubů

Aktuální nabídka - NEMO tour TIP
- Hotel Europa Fit Superior****
- NaturMed Hotel Carbona****
- Hotel Danubius Health Spa Resort AQUA****

- Hotel Danubius Health Spa Resort HÉVÍZ****


Vzdálenost z Prahy = 530 km, z Brna = 325 km, z Ostravy 470 km.

Hévíz - unikátní přírodní termální jezero s rašelinovým dnem, 8 km severovýchodně od Keszthely, druhé největší termální jezero na světě po jezeře Tarawera na Novém Zélandu. Teplota vody jen zřídkakdy klesá pod 30°C dokonce i v zimě, kdy se nad jezerem vznáší páry a na hladině kvete egyptský lotos. Jezero zásobují podzemní radioaktivní uhličito-sirnaté prameny až osmdesáti miliony litrů teplé vody denně. Léčivé účinky termálních vod byly známy od středověku. Na konci 19.století se Hévíz stal honosným letoviskem, který si oblíbili korunní princové a magnáti, již do té doby navštěvovali především Karlovy Vary a Herkulovy lázně - nyjvýznamější lázně habsburské monarchie (turistický průvodce Rough Guide z r.2002). Léčivé bahno a voda představují základ místní balneoterapie (termální koupele + pitná kúra). Ve vnitřní části budovy lázní s klasickou kolonádní architekturou Rakousko-Uherska je k dispozici několik sedacích bazénů, dále šatny a restaurace s terasou. V areálu lázní je také dětský plavecký bazén a bazén pro děti do 3 let. V případě nepřízně počasí a zjm.v zimě je možné využít koupání v lázních „St.András“, kde je celkem 7 krytých bazénů (2 sedací bazény s termální vodou, zážitkový bazén s protiproudem a masážními tryskami a další bazény).

Zajímavosti okolí, tipy na výlety:
1) Keszthely – nejpřitažlivější a také nejstarší město v okolí Balatonu, rovněž nejbohatší na historické a kulturní památky. Působivý novobarokní zámek Festeticsů dostal svou dnešní podobu v roce 1887 a s třemi stovkami komnat a sálů, z nichž cca dvacet je otevřeno proveřenost, patří k největším v Maďarsku. Architektonické vrcholy zámku představují pozlacený zrcadlový plesový sál a knihovna Helikon. V zámku se konají letní koncerty.
2) Sümeg a hrad Sümeg – turisticky vyhlášené městečko, cca 15 km vzdálené severně od Tapolci. Mohutný hrad dominuje okolí městečka. Jedná se o jednu z nejlépe dochovaných pevností v Maďarsku, která stojí za návštěvu už jen kvůli překrásné vyhlídce. Pevnost byla vybudována v průběhu 13 století jako obrana proti mongolským nájezdníkům a v následujících století byla několikrát dále zpevňována. Hrad dokázal odolat řadě tureckých útoků, nakonec jej však roku 1713 vypálilo habsburské vojsko. Nachází se zde muzeum s mučícími nástroji, sbírkou šavlí a historických povozů, v podhradí jsou pravidelně pořádány hlavně v letním období různé hradní hry, středověké hostiny a rytířské souboje.
3) Malý Balaton (Kis Balaton) - přírodní rezervace je přísně chráněna a leží 1,5 m nad úrovní Balatonu. Po provedených více či méně úspěšných opatřeních se z Malého Balatonu stal opět ráj ptactva i ornitologů a v současnosti se zde vyskytuje na osmdesát ptačích druhů. Výzkumné centrum v obci Fenékpuszta organizuje skupinové výpravy spojené s pozorováním ptáků.
4) Kápolnapuszta - unikátní rezervace buvolů. Před II.světovou válkou žilo na maďarském území na 200tisíc zubrů, dnes se tento počet smrskl na pouhých 350 kusů, z nichž přibližně stovka žije v této rezervaci.

  • země Maďarsko X