Najděte si svou dovolenou

0a více KčTyp ubytování

Strava

Zaměření lázní hotelu Pelion - Tapolca:
- nemoci pohybového ústrojí
- revmatická onemocnění
- onemocnění kloubů
- astmatická onemocnění a bronchitida
- nemoci dýchacích cest

Aktuální nabídka - NEMO tour TIP
- Hunguest Hotel Pelion****

Vzdálenost z Prahy = 500 km, z Brna = 300 km, z Ostravy 450 km.

Městečko leží cca 12 km severně od Balatonu, v kotlině Tapolca. Přírodní krásy, lidové tradice a jiné programové vyžití Vám umožní aktivní odpočinek. Jedním z největších turistických lákadel města a jednou z nejznámějších přírodních krás je Jeskyně jezer, která se nachází ve středu města. Kolem 100 m jeskyně lze projít pěšky a dalších 300 m se můžete plavit na člunu. Jeskyně byla objevena v roce 1902 při kopání studny a okolní těžba ji postupně zbavila vody. Od uzavření dolu v roce 1990 se voda do jeskyně opět vrací. Vstup do jeskyně na Kisfaludy utca 3 (nedaleko hotelu Pelion). Slouží jako velká turistická atrakce (projížďka člunem). Relativně stálá teplota vzduchu je 14-16°C a téměř 100% relativní vlhkost a také mimořádně čisté ovzduší mají silné léčivé účinky.
Hotel Pelion je postavený přímo nad jeskyní a hosté se krytou chodbou dostanou přímo z hotelu do jeskyně. Teplota v jeskyni se významně nemění, je poměrně stálá, ovzduší neobsahuje žádné dráždivé faktory, je v podstatě bez prachu s vysokou vlhkostí vzduchu v jeskyni (až 98%) a trvalou teplotou mezi 14-16°C. Vysoká koncentrace kysličníku uhličitého, bezprašný vzduch bez toxických dráždivých látek, nutí dýchací soustavu k hlubší nádechům a výdechům a oba faktory mají samy o sobě léčivý vliv. Doporučená doba pobytu denně cca 2-3 hodiny. Během dne v otevírací době od 13.00-18.00 hod je (od pondělí do soboty, za poplatek) jeskyně přístupná přímo z hotelu.

Zajímavosti města:
  • Mlýnský rybník a jezero (Malom-tó) - nejkrásnější část města je zásobována vodou z termálních pramenů a nachází se jižně od hlavního náměstí Fó tér. Původně se město jmenovalo Topulcha, což v překladu znamená "teplá voda". Teplé prameny už využívali staří Římané, kteří vodu zachytili a vytvořili jezero. Vznikl mlýn v 18.století, který byl různě přestavován až do dnešní podoby - je z něj hotel Gabriella. Rybník nabízí idylické prostředí pro příjemnou procházku.
  • Vinné muzeum Antala Szenta, které se zaměřuje na dějiny balatonského vinařství, ochutnávka vína je v ceně vstupenky a je zde možno zakoupit i některé z místních vín.
  • Jezerní jeskyně - návštěva po celý rok - na člunech. Vstupné: cca 2000 HUF/dospělý, dítě od 3-14 let cca 1500 HUF a senioři cca 1800 HUF

Zajímavosti okolí, tipy na výlety:
Zříceniny hradu Szigliget a malebná vesnička Szigliget
– 5 km západně od Badascony. Z vrchu rozvalin hradu je krásný výhled na Balaton.
Keszthely – nejpřitažlivější a také nejstarší město v okolí Balatonu, rovněž nejbohatší na historické a kulturní památky. Působivý novobarokní zámek Festeticsů dostal svou dnešní podobu v roce 1887 a s třemi stovkami komnat a sálů, z nichž cca dvacet je otevřeno proveřenost, patří k největším v Maďarsku. Architektonické vrcholy zámku představují pozlacený zrcadlový plesový sál a knihovna Helikon. V zámku se konají letní koncerty.
Hévíz - 8 km severovýchodně od Keszthely, druhé největší termální jezero na světě po jezeře Tarawera na Novém Zélandu. Teplota vody jen zřídkakdy klesá pod 30°C dokonce i v zimě, kdy se nad jezerem vznáší páry a na hladině kvete egyptský lotos. Jezero zásobují podzemní radioaktivní uhličito-sirnaté prameny až osmdesáti miliony litrů teplé vody denně. Léčivé účinky termálních vod byly známy od středověku. Na konci 19.století se Hévíz stal honosným letoviskem, který si oblíbili korunní princové a magnáti, již do té doby navštěvovali především Karlovy Vary a Herkulovy lázně - nyjvýznamější lázně habsburské monarchie (turistický průvodce Rough Guide z r.2002).
Sümeg a hrad Sümeg – turisticky vyhlášené městečko, cca 15 km vzdálené severně od Tapolci. Mohutný hrad dominuje okolí městečka. Jedná se o jednu z nejlépe dochovaných pevností v Maďarsku, která stojí za návštěvu už jen kvůli překrásné vyhlídce. Pevnost byla vybudována v průběhu 13 století jako obrana proti mongolským nájezdníkům a v následujících století byla několikrát dále zpevňována. Hrad dokázal odolat řadě tureckých útoků, nakonec jej však roku 1713 vypálilo habsburské vojsko. Nachází se zde muzeum s mučícími nástroji, sbírkou šavlí a historických povozů, v podhradí jsou pravidelně pořádány hlavně v letním období různé hradní hry, středověké hostiny a rytířské souboje.
  • země Maďarsko X